Ямпільська районна рада
Ямпільський район, Сумська область

Про район

 

Ямпільський район розташований в поліській зоні Сумської області на відстані 180 км від обласного центру.
Загальна площа району – 943 кв. км.
Сільгоспугіддя – 54,6 тис. га.
Ліси – 33,4 тис. га.
Водні ресурси – 0,8 тис. га.
Населення – 24,6 тис. чол.
Населених пунктів – 61.
Територіальних громад - 16, з них:
1 міська       -  4881 чол.;
2 селищні     - 13004 чол.;
13 сільських - 6743 чол.

 

Сторінками історії

Територія нинішнього Ямпільського району була заселена ще в сиву давнину. Саме тут збирав новгород - сіверський князь Ігор Святославович військо для походу на половців, описаного в „Слові о полку Ігоревім”.

Існує 2 версії щодо походження назви Янпіль (пізніше Ямпіль). Перша версія базується на припущенні, що назва Ямпіль пішла від імені господаря містечка і земель Яна Сердюцького (XVII ст.) – Янове поле. Друга походить від тюрського „ям” – поселення, де приїжджі могли поміняти коней, та з грецької „поліс” місто.

Статусу районного центру Ямпіль набув у 1923 році – спочатку Новгород-Сіверської, Глухівської, Конотопської округи Чернігівської області, потім з              1939 року – Сумської області.

 У 60 роках ХІХ cтоліття таємний радник Глухівського повіту Чернігівської губернії мільйонер М.І.Терещенко в селі Журавка побудував цукровий завод. Поряд із заводом виросло робітниче селище, назване іменем сина Михайла. До заводу було прокладено вузькоколійку від залізничної колії Вороніж-Зернове, так Хутір-Михайлівський став залізничною станцією.

На межі ХІХ-ХХ століть у Ямполі було створено сільськогосподарську школу першого розряду, а потім у с. Воздвиженське – православне Хрестовоздвиженське Трудове Братство. Їх засновником був уроженець Ямполя М. М. Неплюєв (1851-1908) – богослов, громадський діяч і мислитель. 29 грудня 1901 року М.М. Неплюєв здійснює безпрецендентний в історії вчинок – передає все майно, загальною вартістю 2700,0 тис. карбованців, у повну власність Братства в основу якого закладено госпрозрахункові відносини. Пізніше перетворилося на радянську комуну та було зруйновано діючою владою у        1924 році.

 

 

Грізні роки Другої світової війни стали важким випробуванням для жителів Ямпільщини. За два роки окупації фашисти вбили 580 жителів краю, а 300 – силою відправили на каторжні роботи до Німеччини.

          У післявоєнні роки ямпільчани підняли з руїн свій край, відновили роботу колгоспів, промислових підприємств, закладів охорони здоров’я, освіти та культури.

          

Промисловий комплекс

Промисловий потенціал району становлять підприємства: ПАТ „Свеський насосний завод”, ДП „Свеське лісове господарство” та ДП „Ямпільський агролісгосп”.

Основні види продукції: лиття легких кольорових металів, насоси для перегону нафтопродуктів, зжижених вуглеводних газів та інших рідин, виготовлення пиломатеріалів, виробів із оциліндрованого брусу.

 

 

 

Сільське господарство
Сільськогосподарських підприємств – 12.
Фермерських господарств – 24.
Основні галузі:
рослинництво (80%) – вирощування зернових;
тваринництво (20%) – м’ясомолочні напрямки.

 

Транспортні комунікації
Залізничничні станції - 4:
Хутір Михайлівська;
Янпіль;
Неплюєве;
Свеса.
Зупинка - 1:
Івотка.

 

Підприємництво
Малих підприємств – 269.
Фізичних осіб-підприємців – 735.

Банківська система
Відділень – 7:
Ямпільське ТВБВ №10018/0103- СОЦ АТ „Ощадбанк”;
Свеське     №10018/0104- СОЦ АТ „Ощадбанк”;
Дружбівське  №10018/0105- СОЦ АТ „Ощадбанк”;
Ямпільське відділення АТ „РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ”;
Ямпільське відділення СФ філія ПАТ КБ „Приват банк”;
Дружбівське відділення Конотопської філії АБ „Експрес банк”.

 

Поштовий зв’язок

Цех обслуговування споживачів – 1.

Відділень – 10.

                        

Страхові компанії

ПрАТ “УСК „КНЯЖА ВІЄННА ІНШУРАСТ ГРУП”;

ПАТ „НАСК „Оранта”;

ПрАТ „СК „Провідна”.

 

Медицина

У районі функціонує 3 лікарні, 3 поліклініки, 3 сільських лікарських  

амбулаторії (з них 2 сімейні), 8 фельдшерсько-акушерських пунктів,                              

3 фельдшерських пункти, 1 підстанція та 2 пункти постійного базування

екстреної медичної допомоги.

В районі діє 8 аптек.

 

 

Освіта

Мережа освітніх закладів Ямпільського району складається з  Державного професійного навчального закладу „Свеський професійний аграрний ліцей” (225 учні) та 15 загальноосвітніх навчальних закладів (1901 учень), із них:

15 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів (834 учні), 2 спеціалізовні школи з поглибленим вивченням окремих предметів (531 учень), 6 навчально-виховних комплексів (482 учні), 2 загальноосвітні школи І-ІІ ступенів (54 учні).

 

У районі працює 5 дошкільних (483 дитини), і 3 позашкільні навчальні заклади (1760 вихованців):

комунальний заклад Ямпільський районний центр дитячої та юнацької творчості (одному колективу центру присвоєно звання „народний” і 2 колективи мають звання  „зразковий”);

комунальний заклад Ямпільська районна станція юних натуралістів має статус Ботанічного саду місцевого значення;

комунальний заклад Ямпільська районна дитячо-юнацька спортивна школа, вихованці якої є  чемпіонами світу, Європи, України.

При комунальному закладі Ямпільського районного центру дитячої та юнацької творчості діє Школа раннього розвитку дитини (159 учнів).

З метою співробітництва на основі партнерства і взаємодії при проведенні професійно-орієнтаційної роботи та підготовки учнів до вступу до університетів між комунальним закладом Ямпільським районним центром дитячої та юнацької творчості заключено угоди про співробітництво з Полтавським національним технічним університетом імені Ю. Кондратюка, з Сумським національним аграрним університетом та з Державним закладом „Луганський національний університет імені Т. Шевченка”.

Учениця Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 2 отримує стипендію голови Сумської обласної державної адміністрації.

 

 

Спорт

У районі розроблено багатоступеневу систему проведення спортивних змагань у загальноосвітніх навчальних закладах та змагань серед молоді.

У 16 групах районної дитячо-юнацької спортивної школи займаються   215 дітей.

Серед вихованців комунального закладу Ямпільської районної дитячо-юнацької спортивної школи є Чемпіони світу, Європи, України з карате – до (тренери - кандидат в майстри спорту Беспалий В.М. та майстер спорту  Кучер І. В.), члени збірної з біатлону (заслужений тренер України з біатлону Свергунов О.В.), Чемпіони України з лижних гонок (тренер Панченко О.В.).

Протягом 2000-2016 років вихованці школи досягли вагомих успіхів і стали майстрами спорту:

 з карате-до – Кучер Ігор, Батракова Юлія, Панченко Андрій;

 з лижних гонок – Прохор Олексій, Марцив Віталій;

 з біатлону - Насико Денис.

Щороку проводяться районні спортивні ігри школярів, до програми яких включено 11 видів спорту, І-ІІ тури обласного фізкультурно-патріотичного фестивалю школярів„Козацький гарт”, обласного спортивно-масового заходу „Олімпійське лелеченя”, І етап чемпіонату України з баскетболу 3х3  серед команд юнаків та дівчат, І етап Всеукраїнських змагань з футболу „Шкільна  футзальна ліга України, І-ІІ етапи Всеукраїнських змагань з футболу на призи клубу „Шкіряний м’яч”.

У 2015 - 2016 навчальному році Свеська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №2 «ліцей» та Орлівський навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа  І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад зайняли перші місця в ІІ етапі Всеукраїнського огляду-конкурсу на кращий стан фізичного виховання в навчальних закладах системи освіти України серед загальноосвітніх навчальних закладів області в номінаціях «Кращі загальноосвітні навчальні заклади (міські до 700)» та «Кращі загальноосвітні навчальні заклади (начально-виховні комплекси)».

Учителя фізичної культури Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №2 «ліцей» Негрія М. Г. визнано кращим учителем загальноосвітнього навчального закладу.

Команда представників депутатського корпусу Ямпільського району -  щорічний призер та переможець змагань на обласному етапі Всеукраїнської спартакіади серед депутатів Сумської області.

Великою популярністю серед молоді користується хокейна команда  „Дружба”, яка у 2016 році стала переможцем відкритого чемпіонату міста Суми-2016, є переможцем турніру ім. В.Школьного (2011 рік), володарем Кубка Федераціі Сумської області у 2011 році, Чемпіоном області у 2013 році.

З 2006 року діє футбольна команда „Полісся” смт Ямпіль, постійний учасник Чемпіонату області, а у 2008 році Чемпіоном області серед команд другої групи.

 

 

 

 

Культура

 

У районі функціонує 42 заклади культури, в тому числі:

  19 закладів клубного типу;

  20 бібліотек (в т.ч. 14 сільських, 3 міські, 2 для дітей, 1 центральна районна);

  комунальний заклад Ямпільська дитяча музична школа з філіями в місті Дружба та селищі Свеса;

  комунальний заклад „Ямпільський районний краєзнавчий музей;

  «народний» історико-меморіальний музей «Трудове братство       М.М. Неплюєва».

В Ямпільському районному центрі культури та дозвілля працює 5 колективів, які мають звання «народний», «зразковий».

У комунальному закладі Ямпільської районної дитячої музичної школи учні отримують знання по класу фортепіано, скрипки, бандури, естрадного співу, баяну, хореографії, театрального мистецтва.

 

 

 

Серед найбільш вагомих досягнень у культурно-мистецькому житті району є районні фестивалі-конкурси:

 колядок та щедрівок «Зимова спадщина»;

 акторської майстерності «Дивосвіт»;

 

вишивки «Вишивані мелодії Полісся».

 

 

Конкурс фольклорних колективів та вокальних ансамблів «Народні джерела» щорічно проводиться на базі міської, селищних та сільських рад.

           Десять бібліотек системи мають 30 комп’ютерів з доступом до мережі Інтернет. У Ямпільській центральній районній бібліотеці, Дружбівській міській філії для дітей, Ямпільській центральній дитячій бібліотеці діють Інтернет-центри та надаються безкоштовні інноваційні послуги і сучасне інформаційне обслуговування.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Конфесійні громади

Дружбівська міська рада – 4;
Свеська селищна рада - 5;
Ямпільська селищна рада - 6;
Воздвиженська сільська рада – 3;
Княжицька сільська рада – 2;
Марчихинобудська сільська рада – 2;
Микитівська сільська рада – 1;
Орлівська сільська рада - 1;
Степненська сільська рада - 1;
Шатрищенська сільська рада – 1;
Усоцька сільська рада – 1;
Чуйківська сільська рада – 1.

 

 

Ботанічний сад

З метою збереження унікальної за підбором колекції видів рослин на території Ямпільскої районної станції юних натуралістів створено ботанічний сад місцевого значення „Ямпільський” загальною площею 11,0 га.

На сьогодні це унікальна територія, що має особливе природоохоронне, наукове, культурне, пізнавальне, еколого-освітнє та виховне значення, де постійно вирощується понад 160 видів (більше 1000 сортів), переважно декоративних рослин, серед яких багато екзотичних.

Гордістю ботанічного саду є колекційна ділянка, де діти зі шкіл району вирощують близько 535 видів (більше 3156 сортів) квітучих декоративних та малопоширених екзотичних та рідкісних культур. Налагоджені тісні зв’язки з ботанічними садами України (7), науково-дослідними інститутами сільського господарства (5), дослідними станціями (3), квітникарями-аматорами та ведеться дослідницька робота за їх завданнями.